theme wordpress

کمبود شدید نیروی کادر پرستاری ازجمله کمک پرستار / جایگاه ویژه خدمات ارائه شده توسط کمک پرستاران در روند بهبود بیماران

قائم مقام انجمن کمک‌پرستاران ایران در تشریح رده فعالیتی کمک‌پرستاران با بیان اینکه تا قبل ازسال ۹۵ رده‌های مختلفی در سیستم پرستاری کشور با عناوین همچون بیماربر، کمک‌بهیار، بهیار، کاردان پرستار و غیره وجود داشت اظهارکرد: از سال ۹۵ به بعد وزارت بهداشت تصمیم گرفت رده‌هایی که قبلا از کارشناس پرستاری وجود دارد را حذف و به جای آن یک رده جایگزین با عنوان کمک‌پرستار یک‌ساله ارائه کند.

مسعود کریم‌خانی در خصوص نحوه آموزش کمک‌پرستاران یک‌ساله گفت: افراد با داشتن مدرک دیپلم طی سه ماه به صورت تئوری در مراکز آموزشی دوره می‌بینند و بعد از آن ۹ ماه به صورت عملی، در بیمارستان‌ها در بخش های مختلف آموزش‌های لازم را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه شرح وظیفه مشخصی برای این افراد تعریف شده است اذعان کرد : معاونت پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد که قبل از رده کارشناسی‌پرستاری فقط یک رده وجود دارد که آن هم رده کمک‌پرستاری است.

کریم خانی افزود: از آنجایی‌که این رده، رده نوپایی بود سازمان برنامه و بودجه کشور برای آن ردیف بودجه‌ای خاص در نظر نگرفت بنابراین این افراد از طریق خرید خدمت و یا همان فضای شرکتی به کار گرفته می‌شوند.

وی با بیان این‌که برای رفع این مشکل نمایندگان انجمن کمک پرستاران کشور با دشواری فراوان موفق شدند با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلسه‌ای برگزار کنند گفت: دراین جلسه خواهان آن شدیم تا در ردیف بودجه وزرات بهداشت رده کمک‌پرستاری نیز گنجانده شود.

قائم مقام انجمن کمک‌پرستاران کشور افزود: این پیگیری‌ها از آن‌جا نشأت گرفت که جذب کمک پرستار به طریق خرید خدمت باید از طریق درآمد مازاد بیمارستان‌ها صورت پذیرد حال آنکه این موضوع خوشایند مدیران بیمارستانی نبود زیرا ردیف بودجه برای جذب کمک پرستاران وجود ندارد.

وی با تاکید براین‌که بعد از برگزاری جلسه با کمیسیون بهداشت و درمان شرایط جذب مناسبتر شد اما متاسفانه همچنان ردیف بودجه خاص رده کمک پرستاری در بودجه ۹۸ هم دیده نشده است خاطر نشان کرد: انتطار می‌رود این مهم از سوی دولت و هم از سوی مجلس مورد توجه قرار گیرد.

کریم‌خانی با اشاره به شرح خدمات در نظر گرفته شده برای کمک‌پرستاران بیان کرد: از صددرصد خدمات پرستاری ۳۵ تا ۴۰ درصد از خدمات غیرحرفه‌ای پرستاری برای این رده در نظر گرفته شده است.

قائم مقام انجمن کمک پرستاران کشور با اشاره به جایگاه ویژه خدمات ارائه شده توسط کمک پرستاران در سیستم پرستاری اذعان کرد: شاید از دید یک فرد عادی مراقبت های اولیه امری ساده به نظر برسد اما اگر پرستار و بیمار همین خدمات اولیه غیرحرفه‌ای کمک‌پرستاری را دریافت نکند ممکن است در فرآیند درمان دچار مشکل شود.

وی کمک پرستاران را یکی از سکانداران خوب در مباحث مرتبط با بهداشت و درمان و نیز مراقبت‌های پرستاری دانست و گفت: بازهم تاکید می‌کنم وظایف تعریف شده برای کمک پرستاران در بخش مراقبت‌های غیر حرفه‌ای تعریف شده است بر این اساس هیچ گونه مداخله در امور حرفه‌ای پرستاران ندارند.

وی افزود: به واقع خدمات پرستاری در سه بخش غیرحرفه‌ای، حرفه‌ای و پرکتیشنر( پرستار متخصص) ارائه می‌شوند.

قائم مقام انجمن کمک پرستاران کشور در پاسخ به این سوال که درحال حاضر در استان همدان چه تعداد کمک‌پرستار آموزش‌دیده فعالیت می‌کنند و در عین حال نیاز استان به چه میزان است گفت: درحال حاضر حدود ۷۰۰ نفر از طریق مراکز جهاددانشگاهی، نظام پرستاری و نظام سلامت آموزش‌های لازم را در یافت کرده‌اند اما از این تعداد تنها ۱۹۰ نفر طی یکسال در بیمارستان‌های استان به ویژه در مرکز استان مشغول به کار شده‌اند.

وی درخصوص اینکه چرا این افراد بیشتر در مراکز بیمارستانی مرکز استان به کار گرفته شده‌اند عنوان کرد: چون بیمارستان‌های مرکز استان به لحاظ درآمد مازاد وضعیت مطلوب‌تری دارند بنابراین شاهد جذب بیشتر این نیروها در مرکز استان بوده‌ایم.

کریم‌خانی با بیان اینکه درحال حاضر تنها شهرستانی که نسبت به جذب کمک پرستاران پیش قدم شده شهرستان ملایر است اظهارکرد: درحال حاضر بیشتر کمک پرستاران ما در بیمارستان‌های فاطمیه، سینا، بعثت، فرشچیان و بهشتی مشغول به کار هستند.

وی درباره میزان نیاز استان همدان به کمک پرستاران گفت: طبق آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده است به ازای هر چهار پرستار یک کمک‌پرستار باید در سیستم بیمارستانی حضور داشته باشد ابراز کرد: براین اساس هنوز شاهد رعایت استاندارد به کارگیری این افراد در مراکز درمانی نیستیم زیرا جذب نیرو به صورت شرکتی و خرید خدمت است.

کریم‌خانی افزود: بر این اساس همان طور که قبلا اشاره کردم اگر در سازمان برنامه و بودجه نیز همچون وزارت بهداشت این رده دارای چارت سازمانی در نتیجه ردیف بودجه شود یقینا به استاندارد‌ها نزدیکتر خواهیم شد.

قائم مقام انجمن کمک پرستاران کشور با بیان این‌که در حال حاضر به گفته مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان در استان سه هزار و ۵۰۰ پرستار مشغول به کار داریم که با در نظر گرفتن تناسب چهار به یک تقریبا باید ۸۰۰ کمک پرستار در استان جذب شود گفت: درحال حال تعداد جذب نیروی کمک پرستار طی یک‌سال ۱۹۰ نفر بوده است.

وی با بیان این‌که درحال حاضر استاندارد پرستاری کشور نیز رعایت نشده است عنوان کرد: به گفته معاون پرستاری وزارت بهداشت درحال حاضر حدود ۱۲۰ هزار پرستار درسطح کشور کمبود وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

موبایلتو شارژ کن