theme wordpress

رسته‌ شغلی کمک پرستاری، نیازمند ردیف بودجه

رئیس انجمن کمک پرستاران کشور با اشاره به اینکه درحال حاضر به دلیلی عدم تخصیص ردیف بودجه به رده کمک‌پرستاری در سازمان برنامه و بودجه ما در جذب نیروی کمک پرستاری با مشکل جدی مواجه هستیم گفت: درسال ۹۸ نیز ردیف بودجه‌ای برای این رسته شغلی در نظر گرفته نشده است.

یحیی احمدی با اشاره به اینکه متاسفانه به مقوله مهارت‌های اولیه بهداشتی در سیستم بهداشت و درمان کشور کمتر پرداخته می‌شود حال آنکه این اصل از اهمیت بالای برخوردارست گفت: نام‌گذاری هفته سلامت سالجاری به عنوان مراقبت‌های اولیه بهداشتی نشان از اهمیت این حوزه دارد.

وی باتاکید براینکه در کادر پرستاری سیستم بهداشت و درمان رده کاری با عنوان کمک‌پرستار ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه هستند تشریح کرد: در واقع کمک‌پرستاری نقش موثری در بهبود خدمات‌دهی به بیمار ایفا می‌کند.

احمدی با اشاره به این‌که در حال حاضر به دلیل عدم تخصیص ردیف بودجه به رده کمک پرستاری در سازمان برنامه و بودجه ما در جذب نیروی کمک پرستاری با مشکل جدی مواجه هستیم عنوان کرد: علاوه بر پیگیری استانی این مشکل، سال گذشته جلساتی را با معاونت پرستاری وزارت بهداشت برگزار کردیم.

رئیس انجمن کمک‌پرستاران کشور افزود: از آنجایی‌که معاونت پرستاری وزارت بهداشت باید همه رده‌های پرستاری را مورد حمایت قرار دهد پس مشغله کاری بالایی دراین معاونت وجود دارد بدین جهت این انجمن نیز به موازات پیگیری این معاونت اقدام به طرح مسئله ازطریق مجلس کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات این رده پرستاری را با کمیسیون بهداشت ودرمان مطرح و راهکارهایی نیز دراین باره ارائه کردیم خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای ارائه شده این بود که رسته شغلی کمک‌پرستار در آئین‌نامه مهندسی مشاغل دانشگاه‌های علوم پزشکی کل کشور تعریف شود.

احمدی با بیان این‌که خوشبختانه این راهکار به اجرا درآمد اما دارای نواقصی است عنوان کرد: تخصیص بودجه به این رسته نیز از دیگر راهکارای ارائه شده بود تا این رده از قابل خرید خدمت بودن خارج و در چارچوب قرار دادی، رسمی و پیمانی قرار گیرند.

وی با تاکید براینکه رده‌های کمک‌پرستاری و پرستاری از یکدیگر جدا نیستند گفت: درواقع این دو رده در کنار یکدیگر تشکیل‌دهنده یک زنجیره مراقبت از بیمار هستند به‌طوریکه به نظر بنده تعریف رده کمک‌پرستاری در نظام بهداشت و درمان، یک نقطه عطف بود زیرا شأن و منزلت دوچندانی را به رسته پرستاری بخشید چرا که این رده زیر نظر پرستار خدمت می‌کند.

رئیس انجمن کمک پرستاران کشور با تاکید براینکه از سال ۹۴ طبق ابلاغ وزاتخانه‌ای آموزش رده‌های غیر از رده کمک پرستار قبل از رده پرستار ممنوع شده‌است عنوان کرد: بنده این گلایه‌مندی را از نظام پرستاری دارم که متاسفانه طی این سال‌ها همچنان با قوت آموزش‌های کمک بهیاری در دوره سه ماه انجام می‌شود.

وی در ادامه افزود: این رویکرد به واقع با توجه به پیشرفت‌های حال حاضر حوزه پرستاری دیگر جواب‌گوی پرستار و مریض نیست اما متاسفانه شاهد هیچگونه برخوردی با این تخلفات نبوده و حتی کار به جای کشید که طی تفاهم‌نامه نظام پرستاری با معاون پرستاری وزارتخانه این نظام متولی ارائه آموزش‌های کمک‌پرستاری شد.

طبق قانون قبل از رده پرستاری تنها رده کمک‌پرستاری امکان ارائه خدمات دارد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

موبایلتو شارژ کن