theme wordpress

از بی‌مهری‌ به پرسنل درمانی شرکتی تا دغدغه امنیت شغلی کمک پرستاران

به گزارش خبرگزاری برنا؛ پرستاری نقش های مختلفی دارد، یکی از آنها نقش مراقبتی است که اکنون در شرایط کرونایی پرستاران کشور به شکل بسیار پیچیده‌ای و با سختی‌های زیادی مشغول انجام این وظیفه هستند چون بیماری ناشی از ویروس کرونا هنوز یک بیماری ناشناخته است. میزان واگیر آن بالاست و به همین علت درصد بالایی از پرستاران را مبتلا می‌کند.

به خاطر لزوم ارائه خدمات درمانی به مبتلایان به کرونا در کشور و شرایط خاص رسیدگی به این گونه بیماران و همین‌طور احتمال بالای انتقال بیماری به کادر درمان پزشکان و پرستاران ناچارند به مدت طولانی و دور از خانواده و نزدیکان خود، در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی حضور داشته و با کرونا مقابله کنند. در این مبارزه تاکنون چند شهید خدمت از بین پرستاران و پزشکان داشته‌ایم.

اما در این بین قشری کمتر به آنها توجه شده است و نقش مهمی نیز در این روزها ایفا می کنند کمک پرستاران هستند.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ رئیس انجمن کمک پرستاران در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به اینکه از جمله مولفه‌های مشاغل حاکمیتی درجه حساسیت و سختی شغل است و این دو مولفه در حرفه کمک پرستاری مشهود است لذا از مسولین مربوطه درخواست داریم که به این شغل نگاهی ویژه داشته باشند.

وی افزود: باتوجه به اینکه که چهل درصد کار بیمار بر دوش کمک پرستاران است و اغلب پرسنل کمک پرستار نیروی شرکتی بوده و با حداقل حقوق و مزایا مشغول کار هستند بنابراین انتظار می‌رود به این شغل هم مانند دیگر مشاغل در کادر بهداشت و درمان نگاه حاکمیتی داشته باشند تا این عزیزان هم بتوانند ارتقا شغلی یافته و با انگیزه بیشتری خدمت کنند.

امین ابرو معاون توسعه مدیریت و منابع انجمن کمک پرستاران و کمک پرستار شاغل در بیمارستان سینا نیز که به تازگی از بستر بیماری کرونا برخاسته است با اشاره به شرایط کار کمک پرستاران که به دلیل نزدیکی بسیار به بیمار، مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف هستند گفت: جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در بین کادر درمان، درخواست‌های مکرری از قبل داشتیم تا از پرستاران و کمک پرستاران هر چند روز یک بار تست کرونا گرفته شود که متأسفانه با پاسخ‌های منفی روبه رو بودیم و به این ترتیب در حین کار و خدمت بودم که متوجه شدم علائم کرونا دارم.

وی بیان کرد: پس از بروز علائم و اقدام به آزمایش، با پاسخ مثبت تست کرونا خانه نشین شدم و دارو استفاده کردم اما متأسفانه در این مدت هیچ گونه پیگیری از طرف مسئولین و کادر درمان از حال من صورت نگرفت و تنها به ارائه استعلاجی چند روزه اکتفا کردند.

این کمک پرستار بیمارستان سینا با اشاره به دغدغه کمک پرستاران در موضوع امنیت شغلی عنوان می‌کند: از قبل هم درخواست‌های متعددی برای تبدیل وضعیت خود داشتیم اما راه به جایی نرساندیم در حالی که ما درست به اندازه پرسنل قراردادی و رسمی حتی گاه بیشتر از آنها مشغول کار هستیم اما هیچ‌گونه حقوق و مزایای مشابه به ما که نیروی شرکتی هستیم تعلق نمی گیرد.

دشتی کمک پرستار بیمارستان فرشچیان نیز در این خصوص مطرح می کند: باتوجه به سختی و حساسیت کار از مسئولین می‌خواهم که به این شغل نگاه ویژه کنند و کمک پرستاری را نیز جز مشاغل حاکمیتی تعریف کنند.

او ادامه داد: متاسفانه اکثر افرادی که در این حرفه مشغول کار هستند جزء نیروهای شرکتی بوده و با حقوق کارگری روزگار می‌گذرانند.

دشتی گفت: این شغل یکی از مشاغل سخت است که فرد بعد از چند سال کار دچار مشکلات جسمی هم خواهد شد اما از حداقل‌های حقوق و مزایا بی بهره است.

افشین اسدی کمک پرستار بیمارستان بعثت مطرح کرد: کمک پرستاری جلوه عشق است و ایثار و کمک پرستار عاشق و ایثارگر
فداکاری را باید از مدافعان سلامت آموخت.
او ادامه داد: همه مراقبتهای اولیه بیماران و در واقع چهل درصد از مجموع مراقبت های پرستاری بیماران بر دوش گروهی از کادر درمان به نام کمک پرستار است و به دور از انصاف است که رده شغلی کمک پرستار جزو مشاغل حاکمیتی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نباشد.
او گفت:اصلا و ابدا قصد مظلوم نمایی ندارم اما باید این را مد نظر داشته باشیم که قشر مظلوم و زحمت کش کمک پرستار حتی به کمترین خواسته های بر حق خود که تعیین تکلیف رده شغلی شان است نرسیده اند و درخواست اکثر همکاران ما توجه به این شغل و بحث حاکمیتی کردن آن می باشد
وی در این خصوص گفت: ما همیشه پای به پای کادر درمان بودیم ولی هیچ کدام از امتیازات آن ها را نداریم.

کرمی کمک پرستار بیمارستان فاطمیه گفت: در خواست زیادی از مسولین نداریم و فقط میخواهیم با ما مثل دیگر مشاغل کادر درمان برخورد شود و پیگیر بحث حاکمیتی شدن شغلی و تبدیل وضیعت ما بشوند.

گزارش از عطیه صفی زاده

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

موبایلتو شارژ کن